چگونه مبل چرمی را تمیز کنیم؟

تاریخ: 10 آذر 1400

وسایل چرمی به روش‌های بخصوصی برای مراقبت نیاز دارند. تعدادی محصولات صنعتی و خانگی وجود دارند که می‌توانند برای تمیزکردن مبل چرمی شما استفاده شوند. با نگهداری منظم و استفاده از محصولات درست، می‌توانید مبل چرمی خود را برای سال‌های طولانی در شرایط خوب و پاکیزه نگه دارید.

 

روش اول: برداشتن خرده‌ریزها و آشغال‌ها

1. خرده‌های بزرگ را با جاروبرقی بردارید. از ابزار دستی جاروبرقی استفاده کنید و همه‌ی آشغال‌خرده‌های مبل را حذف کنید. بر روی چروک‌ها و لای مبل تمرکز کنید.

2. از برس جاروبرقی استفاده کنید. برس را به ابزار دستی وصل کرده و برس را بر چرم مبل بکشید. جنس برس نرم است و احتمال این که سطح مبل را خط بیاندازد پایین می‌باشد.

3. مبل را گردگیری کنید. از گردگیر پرزدار یا نخی استفاده کرده و به آرامی کل سطح مبل را گردگیری کنید. دقت کنید که قبل از گردگیری، تمام خرده‌ریزه‌ها را از روی مبل بردارید زیرا ممکن است بر روی سطح مبل خط بیاندازند.

 

روش دوم: به صورت روزمره تمیزکاری کنید

1. محلولی خانگی ایجاد کنید. مقداری برابر از سرکه سفید و آب را در سطل یا کاسه‌ای کوچک ترکیب کنید. بهترین کار این است که از آب مقطر در دمای اتاق استفاده کنید. آب شیر ممکن است شامل مواد شیمیایی دیگری باشد که برای چرم مضر باشند.

پاک‌کننده چرم صنعتی نیز می‌تواند برای تمیزکردن مبل استفاده شود. برچسب روی محصول را بخوانید تا از نحوه استفاده آن مطمئن شوید.

2. پارچه‌ای را در محلول فرو کنید. پارچه را کاملا بچلانید. مطمئن شوید که پارچه صرفا مرطوب است و خیس نیست. مایع اظافی می‌تواند به چرم مبل آسیب بزند.

3. مبل را به آرامی با پارچه تمیز کنید. از بالای مبل شروع کرده و تا پایین ادامه دهید. پارچه را با ملایمت بر روی چرم مبل بکشید. در بخش‌های کوچک تمیزکاری کنید. پارچه را در محلول شست‌وشو دهید و سپس بچلانید.

4. مبل را خشک کنید. از پارچه‌ای تمیز استفاده کنید، مبل را به بخش‌های کوچک تقسیم کرده و هر بخش را کاملا خشک کرده و سپس بخش بعدی را خشک کنید.

 

روش سوم: پاک‌کردن لکه‌ها

1. لکه‌های چربی را پاک کنید. لکه‌های چربی می‌توانند از طریق مو، محصولات زیبایی و غذا بر روی چرم مبل باقی بمانند. وقتی که متوجه این لکه‌ها می‌شوید بهتر است که سعی کنید در اسرع وقت آنها را پاک کنید.. سطح چرم را با یک محلول تمیزکننده چرم پاک کرده و سپس چرم را کاملا خشک کنید. اگر لکه باقی ماند، مقدار کمی جوش شیرین یا نشاسته ذرت را بر روی لکه امتحان کنید. بگذارید که این پودر برای چندین ساعت بر روی لکه بماند و سپس پس‌ماند آن را پاک کنید.

2. از شر لکه‌های جوهر خلاص شوید. با دقت لکه جوهر را با پنبه آغشته به الکل پاک کنید. با دقت باشید و چرم را خیلی خیس نکنید. به محض این که لکه برداشته‌شد، سطح چرم را با پارچه‌ای مرطوب پاک کرده و آن ناحیه را با پارچه‌ای تمیز کاملا خشک کنید.

3. لکه‌های مایع را پاک کنید. گاهی اوقات ممکن است نوشیدنی‌هایی مانند قهوه، چایی یا شراب قرمز بر روی مبل چرم شما ریخته شوند. بهتر است این مایع را فورا تمیز کنید و نگذارید بر روی سطح چرم خشک شود. به محض این که مایع پاک شد، به آرامی چرم را با یک محلول پاک‌کننده چرم تمیز کنید. زمانی که تمیزکاری را تمام کردید، به یاد داشته‌باشید که سطح چرم را با پارچه‌ای خشک کاملا خشک کنید.

4. لکه‌های تیره را از چرم روشن‌رنگ پاک کنید. مقداری مساوی از لیمو و پتاسیم بی‌تارترات را به عنوان پاک‌کننده لکه، مخلوط کنید. این مخلوط را بر روی لکه بریزید و بگذارید ده دقیقه بماند. از پارچه‌ای مرطوب برای پاک‌کردن مخلوط استفاده کنید، سپس آن را با پارچه‌ای تمیز خشک کنید.

 • اگر نیاز بود می‌توانید این روش را تکرار کنید.

 

روش چهارم: مبل را بهینه کنید.

1. محلولی خانگی ایجاد کنید. 10 تا 15 قطره لیمو یا روغن درخت چای را به دو فنجان سرکه سفید در یک کاسه اظافه کنید. به آرامی محلول را هم بزنید تا روغن و سرکه ترکیب شوند.

 • نرم‌کننده چرم صنعتی می‌تواند به جای محلول خانگی استفاده شود. برچسب بر روی محصول را بخوانید تا از نحوه مصرف مطمئن شوید.
 • از استفاده از روغن زیتون پرهیز کنید زیرا می‌تواند در طول زمان به چرم آسیب بزند.

2. محلول را به تمام مبل بمالید. گوشه‌ای از پارچه‌ای تمیز را در محلول بهینه فرو ببرید. به آرامی با استفاده از حرکت دایره‌ای محلول را به چرم بمالید. اجازه دهید تا محلول در طول شب بر روی مبل خشک شود.

 • دقت کنید تا پارچه را در محلول کاملا خیس نکنید یا مبل را خیلی مرطوب و خیس نکنید. مایع می‌تواند به مبل چرمی آسیب بزند.

3. مبل را با پارچه‌ای تمیز براق کنید. روز بعد به آرامی چرم را پرداخت کنید تا درخشندگی را برگردانید. از بالای مبل کار را شروع کرده و تا پایین ادامه دهید، چرم را با حرکت دایره‌ای کوچک براق کنید.

 • بهینه‌سازی را هر شش تا دوازده ماه تکرار کنید تا چرم را نرم و درخشان نگه دارید.

 

نکات

 • قبل از استفاده کامل از محلول، روی قسمت کوچکی از چرم پشت مبل محلول‌ها را تست کنید.محلول را اگر به چرم آسیب رساند، دور بیندازید.
 • از پارچه‌های نرم و میکروفایبر برای جلوگیری از خراشیدگی بر روی سطح چرم استفاده کنید.
 • هر شش تا دوازده ماه مبل خود را حالت‌دهی کنید.
 • مبل چرمی خود را از نور مستقیم خورشید و دریچه‌های گرمایش دور نگه دارید. نور خورشید و گرما می‌توانند چرم را خشک کرده و مبل شما را سریعتر پیر کنند.

 

هشدارها

 • بیشتر صابون‌ها می‌توانند به سطح چرم آسیب بزنند.
 • قبل از استفاده از محلول روی چرم، برچسب محصولات چرمی تجاری را بخوانید.
 • قبل از استفاده از هرگونه محلول تمیزکننده یا حالت دهنده روی چرم، دستورالعمل‌های تمیز کردن مبل را بخوانید.
 • از محصولات لکه بری که برچسب استفاده روی چرم ندارند استفاده نکنید. در بیشتر موارد، این محصولات به چرم شما آسیب می‌رسانند.