راهنمای خرید و نگهداری از چرم طبیعی

تاریخ: 28 آذر 1399
  • 2299

مقدمه: چرم طبیعی کالایی است ارزشمند، زیبا و ماندگار. با این که سال‌ها از ورود انواع چرم مصنوعی و در واقع جایگزین‌هایی برای این کالا می‌گذرد؛ اما هنوز هیچ کدام از این موارد نتوانسته‌اند جایگزینی شایسته برای چرم طبیعی باشند. ما در این راهنمای کوتاه قصد داریم شما را با برخی از اصول اولیه در نحوه­‌ی انتخاب و متراژ چرم طبیعی آشنا کنیم.

پیش از هر چیز با شما از نحوه­‌ی اندازه گیری و ابعاد مرسوم چرم صحبت می‌کنیم و همچنین به شما راهکاری را پیشنهاد می‌دهیم که می‌توانید هزینه خریداری چرم طبیعی را به وسیله­‌ی آن کاهش دهید. در انتهای این راهنما نیز با شما از روش‌های تمیز کردن و نگهداری چرم طبیعی به صورت پایه سخن خواهیم گفت.

 

چگونه به میزان دقیق چرم طبیعی مورد نیازمان دست یابیم؟

معیار اندازه گیری چرم طبیعی، فوت مربع است. هر فوت مربع معادل با 30.48 × 30.48 سانتی‌متر است. البته به یاد داشته باشید اگر در بازار ایران به دنبال خرید چرم طبیعی باشید، ممکن است با واحد ( پا ) مواجه شوید. یک پا همان یک فوت مربع است.

از آنجایی که هیچ 2 برش چرمی یکسان نیست و این چرم‌ها از حیواناتی با جثه‌های مختلف و اندازه‌های متفاوت تهیه می‌شود، در نتیجه نه می‌توان آنها را به سادگی پارچه اندازه‌گیری کرد و نه این که می‌‌توان انتظار قطع‌های بسیار بزرگی از آنها داشت. جالب است بدانید که برای اندازه‌گیری مساحت چرم طبیعی از دستگاه مساحت سنج ویژه‌ای استفاده می‌شود که در آن فرآیند اندازه‌گیری با کمک چشم الکترونیکی صورت می‌گیرد. این دستگاه پس از محاسبه دقیق مساحت چرم، ابعاد آن را به فوت مربع به شما اعلام می‌کند.

 

اگر برای رویه کوبی مبل، چرم طبیعی بخواهم ابعاد آن را چگونه محاسبه کنم؟

عرض پارچه به صورت معمول و در پارچه‌های رومبلی، 1.40 متر است. همان طور که گفتیم چرم طبیعی به علت اشکال منحصر به فرد و عدم تکرار پذیری، شکل واحدی نداشته و در نتیجه دور ریز آن بیشتر از پارچه است. یک فرمول راحت برای محاسبه‌­ی میزان چرم مورد نیاز شما برای رویه کوبی مبل وجود دارد. هر رویه کوبی، حتی اگر با رویه کوبی چرم طبیعی آشنا نباشد می‌تواند به صورت دقیق به شما اعلام کند که برای پوشش کامل ست مبلمان خود، به چه میزان پارچه نیاز دارید. پس از به دست آوردن این عدد تنها کافی است متراژ پارچه‌­ی مورد نظر را در عدد 20 یا 22 ضرب کنید. با کمک این فرمول ساده، شما میزان فوت مربع یا همان ( پا ) مورد نیاز برای خرید چرم طبیعی را یافته‌اید. البته به شما توصیه می‌کنیم برای به دست آوردن ابعاد، بهتر است به سراغ یک رویه کوب متبحر و آشنا به ابعاد چرم طبیعی بروید.

در حال حاضر هر فوت مربع چرم طبیعی برای رویه کوبی مبلمان، بین 30 تا 35 هزار تومان قیمت دارد. در همین ابتدای کار باید بدانید که رنگ و طرح چرم بر روی قیمت آن تاثیری ندارد و نیازی نیست که بابت رنگ مورد علاقه­‌تان، هزینه‌ای مازاد پرداخت نمایید.

 

چگونه می توان هزینه خرید چرم طبیعی و رویه کوبی مبل با آن را کاهش داد؟

همان طور که گفتیم شما به ازای هر یک متر پارچه به 20 تا 22 پا چرم طبیعی نیاز دارید. دستگاه‌های پیشرفته، تمام اتوماتیک و عریض تر ما، این امکان را فراهم کرده است تا شما بتوانید هزینه‌های خود را برای خرید چرم طبیعی تا حدود 20 درصد کاهش دهید. این دستگاه‌ها به ما این امکان را می‌دهد که در ازای هر یک متر پارچه، نهایتا به 15 الی 16 پا چرم نیاز داشته باشید و علت آن عریض تر بودن چرم خروجی از دستگاه است.

با یک محاسبه‌­ی ساده می‌توان میزان کاهش هزینه‌ها در خرید چرم طبیعی با دستگاه‌های مدرن را محاسبه کرد. به طور مثال اگر شما برای پوشش کامل مبلمان منزل خود به 20 متر پارچه نیاز داشته باشید، میزان چرم طبیعی مورد نیاز مقدار زیر خواهد بود :

20 متر پارچه × 20 ( عدد تبدیل میزان پارچه به چرم ) = 400 پا ( فوت مربع ) چرم طبیعی

در روش پیشنهاد ما، اما این عدد بدین گونه محاسبه می‌شود :

20 متر پارچه × 16 ( عدد تبدیل میزان پارچه به چرم با دستگاه‌های تمام اتوماتیک و عریض‌تر ) = 360 پا ( فوت مربع ) چرم طبیعی

با یک محاسبه­‌ی ساده می‌توان دریافت در یک خرید مبلغی در حدود 1.5 میلیون تومان کمتر هزینه پرداخت خواهید کرد.

این عدد طبیعتا برای کارگاه‌ها و کارخانه‌هایی که به صورت عمده مواد خام چرم تهیه می‌کنند، به مراتب بیشتر بوده و به طور مثال در هر 2000 پا چرم، چیزی در حدود 400 فوت مربع صرفه جویی انجام می‌شود. این عدد در یک خرید عمده چیزی در حدود 15 میلیون تومان خواهد بود.

 

چگونه از چرم طبیعی بهترین نگهداری را داشته باشیم؟

نگهداری از چرم طبیعی به هیچ عنوان فرآیندی پیچیده و دشوار نیست، تنها کافی است بدانیم که چرم طبیعی خود را چگونه تمیز کرده و همچنین چگونه آن را برای یک مصرف بلند مدت، شاداب و سلامت نگاه داریم!

چرم طبیعی برخلاف انواع چرم‌های مصنوعی، ساختاری زنده دارد. این چرم تا زمانی که بر روی بدن حیوان قرار دارد به وسیله­‌ی خون رسانی و جایگزین شدن سلول‌های جدید، تازگی و سلامت خود را حفظ می‌کند. چرم طبیعی از طریق منافذ روی پوست تنفس کرده و همین موضوع باعث ماندگاری آنها تا چندین دهه می‌شود. البته به شرط آن که مراقبت صحیحی از آنها داشته باشیم.

برای شستشو و تمیز کردن چرم، می‌توانید از تمام شوینده‌های مرسوم و موجود در هر خانه‌ای استفاده کنید، تنها کافی است مایع دستشویی و یا ظرفشویی را با آب رقیق کرده و با یک پارچه­‌ی نرم، به آهستگی محل لکه را پاک کنید. بهتر است هرگز از شوینده‌ها و مواد پاک کننده­‌ی قوی بر روی چرم استفاده نکنید تا رنگ و بافت آن را از بین نبرد.

اگر می‌خواهید کالای چرم شما و یا رویه­‌ی مبل چرمی‌تان، تا سال‌ها درخشش و طراوت روزهای اولیه خود را حفظ کند، می‌بایست به صورت دوره‌ای آن را چرب نمایید. یک نکته­‌ی جالب در رابطه با چرم طبیعی، زیباتر و جذابتر شدن آن به مرور زمان است. تنها کافی است هر 4 یا 5 ماه یکبار، چرم طبیعی را چرب کنید. این فرآیند در گذشته و به صورت سنتی به وسیله­‌ی چربی‌های طبیعی همچون دنبه صورت می‌گرفت؛ اما این روزها و به علت ساطع شدن بوی ناخوشایند و عدم تهویه‌­ی آسان در محیط‌های آپارتمانی کوچک، این روش محبوبیت سابق را نداشته و افراد به سراغ متریال‌های جدیدی رفته‌اند.

در حال حاضر بهترین گزینه برای چرب کردن و مراقبت دوره‌ای از چرم طبیعی، استفاده از کرم‌های مرطوب کننده­‌ی دست و صورت و همچنین روغن‌های بدون بوی بادام و زیتون است. تنها کافی است کل مبلمان یا کالای چرمی خود را به وسیله­‌ی یک پنبه‌­­ی آغشته به روغن، چرب نموده و در حدود 48 ساعت اجازه دهید تا این چربی به بافت چرم نفوذ کند. هرگز از واکس برای این کار استفاده نکنید، زیرا ترکیبات شیمیایی متفاوت و گاها وجود چسب در آنها، تنفس طبیعی چرم را مختل می‌کند.

چرم طبیعی کالایی گران قیمت است اما می‌توان گفت با آگاهی به روش خرید و همین طور نگهداری آن، شما در بلند مدت به مراتب هزینه­‌ی کمتری پرداخت خواهید کرد و یک کالای چرم طبیعی می‌تواند تا چند دهه برای شما ماندگار باشد. چیزی که تقریبا در هیچ متریال دیگری امکان پذیر نخواهد بود.